01 / 12 / 2021

SIA “Rīgas ūdens” aicina pieslēgties centralizētajiem inženiertīkliem

VIDEO: Pieslēgšanās SIA “Rīgas ūdens” centralizētajiem inženiertīkliem izdevīguma aspekti

infografika

Līdz 2021. gada 31. decembrim dzīvojamo māju īpašniekiem obligāti ir jāreģistrē decentralizētā notekūdeņu savākšanas vai attīrīšanas sistēma un tā jāsakārto atbilstoši likuma prasībām. Pretējā gadījumā - par decentralizētās kanalizācijas sistēmas reģistrācijas, kontroles un uzraudzības kārtības noteikumu neievērošanu var iestāties administratīvā atbildība. Ņemot vērā, ka nekustamajos īpašumos esošā decentralizētā (lokālā) kanalizācijas sistēma lielākoties ir jau novecojusi un neatbilst normatīvo aktu prasībām, SIA “Rīgas ūdens” aicina izmantot iespēju veikt dzīvojamo māju pievienošanu centralizētajai kanalizācijas sistēmai.

Lokālās kanalizācijas sistēmas rada lielas klapatas

Valsts kontrole pērn konstatējusi, ka līdz pat 64% mājsaimniecību ar decentralizēto notekūdeņu attīrīšanas sistēmu notekūdeņus attīrīšanai nodod retāk kā reizi gadā, tādejādi apdraudot gruntsūdeņus, kā arī savu un kaimiņu veselību. Decentralizētā kanalizācija sistēma prasa regulāru apsekošanu, apkopi un notekūdeņu izvešanu, līdz ar to šīs sistēmas efektivitāte ir atkarīga tikai no paša to īpašnieka godaprāta. Turklāt, kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) nesen rīkotajā vebinārā “Nesēdi uz šmuces ar laika degli” izteicās Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Sandis Dejus, “pat [visiem normatīviem] visatbilstošākā decentralizētās kanalizācijas apsaimniekošana ir diezgan liels risks, jo to jāprot pareizi izmantot – tā ir liela klapata, kurai ir jāpievērš liela uzmanība.”

Nesakārtotas sistēmas nodara kaitējumu videi un veselībai

VARAM nesen realizēja vides kampaņu ar mērķi mobilizēt iedzīvotājus aktīvāk pieslēgties centralizētajai notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēmai. Pēc ekspertu aplēsēm, viens cilvēks vidēji dienā patērē no 40 līdz pat 200 litriem ūdens, un aptuveni 70% - 90% šo ūdeņu nonāk kanalizācijā. Sadzīves notekūdeņos vidēji nonāk 99% ūdens, bet 1% ir neorganiskas un organiskas vielas, par kādām uzskata gaļas un augu šķiedras, eļļas, arī cilvēku fizioloģiskos izdalījumus. Savukārt neorganiskās vielas ir smiltis, minerālsāļi, skābes, sārmi, mazgāšanas līdzekļi u.tml. “Ja decentralizētā notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēma nestrādā vai netiek pienācīgi apsaimniekota, tad šī šmuce nonāk vidē – gruntsūdeņos, grāvjos un augsnē. Kaitējums var tikt nodarīts gan dzeramajam ūdenim, gan cilvēka veselībai, jo šmuces apjoms nav mazs,” norāda VARAM.

Pievienoties centralizētajai kanalizācijai ilgtermiņā ir izdevīgāk

Lai pasargātu apkārtējo vidi un sevi no potenciāla kaitējuma, ko rada nesakārtotas vai neatbilstoši apsaimniekotas decentralizētās notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas iekārtas, daudz izdevīgāk ir pieslēgties centralizētajai sistēmai. Eksperti norāda, ka šāds risinājums krietni atvieglo ikdienas rūpes, kā arī dod finansiālu ieguvumu, piemēram, paaugstinot nekustamā īpašuma vērtību. “Viens no lielākajiem ieguvumiem ir komforts – notekūdeņi aizplūst no mājokļa un saimniekam nav jālauza galva, kā tos savākt un attīrīt. Tāpat nav jāorganizē notekūdeņu izvešana vai jādomā par iekārtu remontu. Pieslēdzoties centralizētajai sistēmai, pakalpojumu sniedzēji nodrošina gan notekūdeņu savākšanu un novadīšanu uz attīrīšanas iekārtām, gan sniegto pakalpojumu atbilstību kvalitātes prasībām un citiem normatīvajos aktos noteiktajiem nosacījumiem,” uzsver VARAM.

“Centralizēti savākti notekūdeņi tiek attīrīti atbilstoši vides aizsardzības prasībām, mazinot notekūdeņu novadīšanas radīto risku dzeramā ūdens avotiem, upēm un jūrai. Jāuzsver, ka ilgtermiņā ikmēneša maksa par centralizētās kanalizācijas pakalpojumiem būs mazāka nekā izdevumi par notekūdeņu izvešanu un decentralizētās sistēmas apkopi, remontu un ekspluatāciju,” tā  VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Pieslēgumiem iespējams līdzfinansējums pat 100% apmērā

SIA “Rīgas ūdens” atgādina, ka Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas Mārupes, Katlakalna un Bolderājas apkaimēs, kur realizēts ES Kohēzijas fonda līdzfinansētais projekts “Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā, 4. kārta”, dzīvojamo māju īpašniekiem joprojām ir pieejams pašvaldības līdzfinansējums pieslēguma centralizētajai jeb pilsētas kanalizācijas un ūdensapgādes sistēmai būvniecības darbu izdevumu kompensēšanai. Pieteikties pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai var līdz 2022. gada 31. decembrim, ja pieslēguma būvniecība ir pabeigta līdz 2022. gada 31. oktobrim. Atsevišķām iedzīvotāju kategorijām pieejams līdzfinansējums pat 100% apmērā.

Drīzumā līdzfinansējuma iespējas būs arī apkaimēs, kurās tiek īstenoti līdzīgi ES Kohēzijas fonda līdzfinansētie projekti - “Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā” 5. kārta un 6. kārta. Šie projekti tiek realizēti Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas Berģu, Beberbeķu, Imantas, daļēji Teikas un Ziepniekkalna apkaimēs. Pašlaik šo apkaimju iedzīvotājiem jau iespējams saņemt pašvaldības līdzfinansējumu pieslēgumu centralizētajai kanalizācijas sistēmai projektēšanai.

SIA “Rīgas ūdens” speciālisti piedāvā bezmaksas konsultācijas

Lai varētu sekmīgi realizēt būvniecības procesu SIA “Rīgas ūdens” piedāvā virkni atvieglojumu, kā arī inženiertehnisko palīdzību - uzņēmuma speciālisti bez maksas apsekos īpašuma komunikācijas, ieteiks labākos risinājumus pieslēguma izveidei, sagatavos būvniecības tāmi, kā arī sniegs nepieciešamās konsultācijas. Papildus tam SIA “Rīgas ūdens” piedāvā iespēju noslēgt līgumu par pieslēguma ierīkošanu un vienoties par būvniecības darbu izdevumu samaksu ilgākā, savstarpēji saskaņotā termiņā.

Plašāka informācija par pieslēguma būvniecības un līdzfinansējuma izmaksāšanas kārtību pieejama mājas lapā www.rigasudens.lv vai pa tālruni 8 000 21 22.

Dalies: