02 / 04 / 2024

RTU studentes rada inovatīvas idejas dūņu apstrādes pilnveidošanai

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentes izstrādājušas piedāvājumu dzeramā ūdens sagatavošanas rezultātā radušos dūņu pielietojumam betona masas izveidē. Tas prezentēts SIA “Rīgas ūdens” speciālistiem un RTU mācībspēkiem, kuri atzinuši šo ideju par pietiekami perspektīvu turpmākās izpētes turpināšanai.

Dzeramā ūdens sagatavošana rada arī dūņas

Ūdens sagatavošanas stacija “Daugava” dzeramā ūdens ražošanas procesā gadā rada arī vairāk nekā 8000 tonnu dūņu, kuru izvešanai uz atkritumu uzglabāšanas poligonu un kompostēšanai “Rīgas ūdens” tērē ap 500 000 eiro gadā. Uzņēmuma interesēs ir atrast ekonomisku dūņu izmantošanas un/vai apstrādes veidu, līdz ar to jebkurš perspektīvs risinājums izmaksu samazināšanai ir turpmākas izpētes vērts. 

Pie piedāvājumu izstrādes ķērušās pat starptautiskas studentu grupas

Šī projekta pirmsākums meklējams 2022. gada rudenī, kad starptautisku studentu grupa “Demola Latvia” projekta ietvaros sāka darbu pie dzeramā ūdens sagatavošanas rezultātā radušos dūņu apstrādes procesa pilnveides. Par interesantiem un perspektīviem tika atzīti divu grupu piedāvājumi: pirmā strādāja pie dūņu atūdeņošanas jeb dehidratizācijas procesā radušos dūņu sausā atlikuma procentuālas palielināšanas (tas ir, ūdens daudzuma izvedamajās dūņās samazināšanas), savukārt otra pētīja dūņu izmantošanas alternatīvos risinājumus, piedāvājot tās kā resursu videi ilgtspējīgāku būvmateriālu ražošanā (piemēram, aizvietojot cementu betona maisījumos ar no tām izgatavotām saistvielām). 

Mērķtiecīgākās jaunietes nolēmušas darbu turpināt

Rezultāti pārsniedza gaidīto un tika nolemts iesniegt pieteikumu tālākajai izpētei sadarbībā ar “Rīgas ūdeni”. Šo darbu turpināja divas mērķtiecīgākās no otrajā komandā strādājušajām studentēm – RTU Vides inženierijas 3. kursa studente Oļesja Usa un RTU būvniecības programmas 1. kursa studente Sabīne Ošiņa. Abas jaunietes turpināja pētīt iespēju izmantot krāsnī speciāli izžāvētas un apdedzinātas neorganiskās dūņas betona izgatavošanā. Dažādās projekta realizācijas stadijās tika izstrādāti vairāk nekā 150 betona paraugi - dedzinot dūņas dažādās augstās temperatūrās un atšķirīgu laika periodu, tika iegūtas dažādas stiprības, cietības, blīvuma, salizturības utt. piejaukumi betonam, kas jau ieinteresējis arī būvmateriālu ražotājus.

Ir varianti ideju materializēšanai realitātē

Autoru piedāvātajās nākotnes attīstības vīzijās ir ar vides atveseļošanas programmām paredzēto Eiropas Savienības līdzfinansējumu iegādāties speciālas dūņu dedzināšanas krāsnis, izmantot dūņu dehidratizācijai centrifūgu u.tml., kas provizoriski ļautu šīs dūņas izmantot ne tikai betona izstrādē, bet, piemēram, bortakmeņu, flīžu un varbūt pat asfalta ražošanā, jo šādā veidā apstrādātas dūņas var noderēt kā cietināšanas materiāls. Abas studentes iedrošinātas darbu turpināt, meklējot ceļus savas ieceres realizācijai.

UZZIŅAI

Sadarbības platforma “Demola Latvia” palīdz izstrādāt un ieviest novatoriskus risinājumus reāliem biznesa izaicinājumiem, apvienojot kompetences no dažādām jomām un strādājot ciešā sadarbībā ar Latvijas uzņēmumiem. Apvienojot dažādu augstskolu studentus, akadēmisko un zinātnisko personālu un nozaru uzņēmumus, tiek izstrādāti inovatīvi risinājumu koncepti uzņēmumu definētiem problēmjautājumiem. To risināšanai tiek izveidotas starptautiskas studentu komandas, kurās iesaistīti dažādu jomu jaunie speciālisti, lai jau studiju laikā attīstītu spēju sadarboties ar industrijas pārstāvjiem. Pēc projekta noslēguma “Demola” sniedz palīdzību problēmsituāciju virziena un satura izstrādē. Līdz šim šajā projektā iesaistījušies jau vairāk nekā 100 uzņēmumu, tagad arī SIA “Rīgas ūdens”.

Dalies: