Vienotais bezmaksas diennakts tālrunis: 80002122

09 / 05 / 2022

“Muzeju naktī 2022” apmeklētājiem tiks atvērta vēsturiskā sūkņu stacija “Baltezers”

Šīs nedēļas nogalē jau 18. reizi Latvijā notiks “Muzeju nakts”. Šogad Latvijas muzejos un citās kultūras un izziņas vietās atkal ir iespēja satikties klātienē, tādēļ SIA “Rīgas ūdens” aicina ciemos ikvienu interesentu šo sestdien, 14. maijā, uz vēsturisko sūkņu staciju “Baltezers”, kur iekārtota Rīgas ūdensapgādes vēstures ekspozīcija – no viduslaikiem līdz mūsdienām. 

Kultūras ministrijas rīkotajā “Muzeju nakts 2022” atklāšanas pasākumā SIA “Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš uzsvēra: “Kopīgai ūdensapgādei Rīgā ir 400 gadu sens mantojums – kopš tiem laikiem, kad sešu zirgu griezta virzuļu sistēma Daugavas ūdeni sanesa pa koka caurulēm koka baseinā. Pirms teju 120 gadiem Baltezerā tika atklāta sūkņu stacija, kurā visas iekārtas bija uzbūvētas tepat, tolaik industriāli ļoti attīstītajā Rīgā, un nekas netika mainīts līdz brīdim, kad pagājušā gadsimta 50. gados to atstāja beidzamais kurinātājs un sūkņu stacija tika slēgta. Mums ir tāds industriālais mantojums vienīgajiem Baltijā - Rīgas ūdensapgādes vēsturiskā sūkņu stacija Baltezerā, kurā mēs varam iepazīt ūdenssaimniecības vēsturi ekspozīcijā no viduslaikiem līdz mūsdienām. Ņemiet vērā, ka ikdienā šī ekspozīcija nav atvērta, tāpēc “Muzeju nakts” ir unikāla iespēja redzēt šo industriālo mantojumu, turklāt izzinošā, jaukā atmosfērā, par ko parūpēsies “Rīgas ūdens” darbinieki. Gaidām ciemos!”

aicinājums

Baltezera ūdens sūknētava darbu uzsāka 1904. gada nogalē un darbojās līdz pat 1950. gadam. Baltezera sūkņu stacija ir viena no ievērojamākajām un senākajām ūdensapgādes tematikai veltītajām ekspozīcijām Eiropā, kas apmeklētājiem vecās Baltezera ūdens sūknētavas telpās durvis vēra jau 1988. gadā.

Vēsturiskā sūkņu stacija “Baltezers” apmeklētājiem sestdien būs pieejama no pulksten 19.00 līdz pat 01.00 naktī. Pusstundu garas ekskursijas gida pavadībā notiks pulksten 19.00, 20.00 un 21.00, bet pārējā laikā ekspozīcija būs pieejama brīvai apskatei. Aicinām pieteikties ekskursijām ar gidu e-pastā pr@rigasudens.lv un sekot līdzi jaunumiem SIA “Rīgas ūdens” Facebook kontā!

Muzeju nakts tradīcijas aizsākušās 1999. gadā Francijā, tās mērķis – iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas iestādes šajās akcijās iesaistīsies jau astoņpadsmito gadu. 2020. gadā ar nolūku ierobežot Covid-19 izplatību valstī Muzeju nakts tika atcelta, bet 2021. gadā tās norises lielākoties notika tiešsaistē. Šā gada Muzeju naktij dota brīva tēma, bet visas norises notiek ar devīzi #TiekamiesTagad, aicinot uz atkal satikšanos klātienē. Plānots, ka Muzeju naktī visā Latvijā piedalīsies vairāk nekā 190 muzeji un sabiedriskās dzīves organizatori. Rīgā apmeklētājiem atvērtas būs 53 dažādas kultūrvietas.

muzejbilde

Dalies: